Як її тільки не називають - і консоль (бо ворота і консольні), і напрямна рейка, і напрямна труба, і “ця штука, ну, як гнута труба, але прорізана, яка їздить по роликам”. Але справа не в назві, а її важливості. Але - по черзі.

Що робить?

Направляюча балка - мабуть головна частина несучої системи відкатних воріт. І найбільш габаритна. Кріпиться внизу рами стулки воріт по всій довжині, включаючи довжину противаги. Саме направляючої балкою ворота усією своєю вагою впираються в ролики каретки, і саме вона ковзає по цим самим візкам при відкритті і закритті.

Що з себе представляє?

Направляюча балка (рейка, труба, консоль) - спеціальний металевий прокатний профіль, виконаний з високоміцної конструкційної сталі. Може бути чорним або мати антикорозійне покриття оцинкуванням. Має нестандартний профіль в перерізі, що звужується донизу, там де проріз. Для скептиків - направляюча балка не може бути там виконана з прорізаної квадратної сталевої труби або зварена з шести там куточків. Це - окремий прокатний виріб, з несхожим нінащо профілем, створеним саме для того, щоб усередині її їздили ролики. І сталь там використовується трохи інша ніж на звичному нам рядовому металопрокаті. Направляюча балка має більшу жорсткість ніж інші схожі профілі, адже завдяки її рівності, стійкості до механічних і температурних деформацій і залежить коректна і довгострокова робота воріт, відсутність шуму і заїдань.

Які бувають напрямні балки?

Все залежить від розміру майбутніх воріт. Чим більше розмір воріт - тим важче вся конструкція, а отже більше навантаження на керуючу консоль. Для цивільних відкатних воріт існує два основних типи:

  • Профіль 60х70 мм і з товщиною стінки 3.5 мм - застосовується для воріт вагою до 400 кг
  • Профіль 85х94 мм і з товщиною стінки 5 мм - такий витримає вже 700-800 кг ваги.

Є ще профіль 170х180 мм і з товщиною стінки 12мм - але він вже застосовується в промислових воротах вагою понад 800 кг.

Довжина направляючої балки залежить від розмірів усієї конструкції стулки воріт.

Чому важлива якість направляючої балки?

Консольна балка - це деталь, в якій важлива не стільки зовнішня частина, а й внутрішня. Вигини в хорошій балці не мають зайвих заокруглений. Саме максимально рівна поверхня всередині і забезпечить рівномірне ковзання по роликам кареток, без трясіння, шуму, заїдань і інших неприємностей. Якщо поверхня всередині “так собі”, видно зміни товщини профілю або якісь напливи - таку балку краще не брати.

Другий момент, на який варто звернути увагу - це правильні кути профілю. У деяких не зовсім сумлінних виробників верхня і нижня (там де проріз) поверхні можуть бути не зовсім паралельними. Коротко кажучи - ролики на каретці повинні максимально прилягати до внутрішньої поверхні консольної балки, таким чином навантаження на самі ролики буде розподілятися рівномірно, а не на якусь їх частину. Вони прослужать свій гарантійний термін і навіть більше. Саме тому самостійно виготовити напрямну балку у товаришів “тю я сам таке можу зварити” навряд чи вийде. Тут необхідні і кути, і правильна міцна сталь, і багато чого іншого. Якщо при складанні воріт ви вирішите кріпити напрямну консоль до стулки за допомогою зварювання - тонку і не дуже якісну балку може банально “повести”.

 

Ворота КСС (звари сам)

 

Як і де купити напрямну балку?

Якщо ви збираєтеся купувати воротокомплект - вона вже там буде. Як і все інше. Маєте руки з правильного місця, голову на плечах, вільний час і моторошне бажання зібрати відкатні ворота самостійно - найбільш оптимальним варіантом буде придбати вже готовий набір фурнітури. У нього, крім направляючої балки потрібної вам довжини, входять і каретки з роликами, і уловлювачі і всі інші компоненти нижньої частини механізму відкатних воріт. В наборі всі комплектуючі підігнані один під одного, вам необхідно все тільки зібрати. Якщо ж ви зовсім вирішили зібрати все самостійно - зміряйте ширину отвору, розраховуйте вагу воріт і замовляйте те, що вам підходить. Всі рухомі і несучі компоненти відкатних воріт повинні бути правильно підібрані, якісно встановлені і ретельно відрегульовані. Інакше ворота будуть скрипіти, гудіти, хитатися, заїдати і виходити з ладу. А воно вам треба?

 

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія