Декоративна огорожа зі штакетника — це традиційний елемент, що використовується в ландшафтному дизайні для оформлення квіткових клумб, робітників та інших садових прикрас. Також паркани зі штакетника все ще залишаються класичною огорожею для дачних ділянок та заміських котеджів.

Перше, що спадає на думку домовласнику при виборі огорожі для будинку, — це легкий і красивий паркан зі штакетника. Він захищає приватну територію, але не перешкоджає погляду, дозволяючи насолоджуватися оздобленням сусідської вотчини.

Приходячи до будівельного гіпермаркету за декоративним штакетником, багато хто відчуває розгубленість і шок від різноманіття цього виду матеріалів. Сьогодні можна купити дерев'яні, пластикові та металеві вироби різноманітних кольорів та текстур. Ціни також дуже різні. Давайте розберемося, який варіант штакетника найвигідніший, практичніший і прослужить довше за інших.

Декоративний штакетник із пластику

Пластиковий штакетник останніми роками стає дедалі популярнішим. Його красивий зовнішній вигляд і відносно доступна вартість призвели до того, що багато домовласників відмовляються від інших варіантів на користь пластикового паркану, що має свої переваги та недоліки, як і будь-яку іншу огорожу. Серед плюсів:

  • привабливий зовнішній вигляд, можна вибрати відповідний колір пластику;
  • стійкість до гниття та впливу корозії, плісняви, комах;
  • легко транспортувати, встановлювати, обслуговувати;
  • не потребує періодичного фарбування;
  • безпечний для людей та тварин.

Серед недоліків — вицвітання на сонці з часом, крихкість при ударі та іншому механічному впливі. Якщо штакетник виготовлений з дешевого неякісного пластику, то з часом секції можуть деформуватися під впливом перепадів температур. Такий пластик доведеться щороку демонтувати перед початком холодів та ховати на зберігання до весни.

Якщо пропонується дуже дешевий пластиковий штакетник, є привід задуматися про його якість. Та й ціна секції такої огорожі висотою 300 мм і шириною 450 мм можна порівняти з ціною секції дерев'яного або металевого штакетника розміром 2000х600 мм. Так що ні про яку дешевизну, практичність і довговічність пластикового паркану мови не може бути.

Декоративний штакетник із дерев'яної дошки

Дерево здавна використовувалося для створення огорож, воно не втрачає популярності і сьогодні. Ціни на дерев'яний штакетник можуть суттєво відрізнятися:

  • Найдешевший варіант — свіжопиляна дошка для штакетника. Вона не пройшла спеціального просушування і продається з природною вологістю деревини. Згодом деревина почне підсихати, а виготовлений з неї штакетник деформуватися і тріскатися. Щоб хоч якось зберегти такий паркан, доведеться витрачати багато фізичних зусиль та фінансових засобів для його реанімації та приведення у належний порядок.
  • Штакетник з «в'яленої» обрізної дошки обійдеться трохи дорожче. Таку дошку сушать природним чином на свіжому повітрі влітку протягом двох тижнів. Незважаючи на те, що на вигляд деревина виглядає сухою, внутрішні волокна ще можуть бути сирими. Як поведеться така дошка при експлуатації, заздалегідь нікому невідомо.
  • Суха обрізна дошка — це варіант дерев'яного штакетника, який коштує ще дорожче за попередні види. Спочатку така дошка піддається просушуванню природним чином протягом кількох літніх місяців за спеціальною технологією укладання та зберігання. Недотримання вимог технології призводить до утворення тріщин та деформації полотна. Також дошку можуть відправити в сушильну камеру, що значно скорочує витрачений на процес сушіння час, але призводить до подорожчання матеріалу.
  • Найвищу вартість має штакетник із сухої обрізної дошки, що зазнала апаратного просушування та обробки антисептиками, просоченнями, морилками, маслами для захисту від процесів гниття, плісняви, мікроорганізмів, підвищеної вологості та інших факторів, що руйнують деревину. Ціна секції такого штакетника 2000х600 мм обійдеться вдвічі дорожче за свіжоспилену дошку.

Перевагами дерев'яного штакетника є:

  • доступність та поширеність сировини для виготовлення;
  • простий монтаж, висока ремонтопридатність (зламані секції легко замінити);
  • натуральний матеріал є безпечним для екології;
  • невелика вага конструкцій;
  • унікальна текстура дерева.

Серед недоліків дерев'яного штакетника — відсутність стійкості до вологи, ультрафіолету, гниття, комах, слабка стійкість до механічної дії, при застосуванні грубої сили легко ламається.

Забір із дерева потребує періодичної обробки антисептиками та лакофарбовими матеріалами для збереження цілісності його структури та підтримання зовнішнього вигляду. За відсутності обробки дошки швидко стають непридатними.

Декоративний металевий штакетник

Декоративний металевий євроштакетник виробляють із оцинкованого сталевого профілю. Для виготовлення опорних стовпів і горизонтальних лаг використовують профільну оцинковану трубу прямокутного перерізу, для штакетин — оцинковану сталеву смугу, яка проходить обробку на прокатному верстаті для надання їй певної форми.

Штакетини знаходять ребра жорсткості, а їх краї піддаються вальцювання — виріб стає більш міцним, стійким до вітрових навантажень, а також безпечним для людини та тварин (немає гострих країв).

Цинковий шар на поверхні профілів виступає першою лінією захисту від корозії — Головною проблемою чорних металів. Він наноситься у різний спосіб — гальванічним, дифузійним, гарячим та холодним цинкуванням, шопуванням.

Технології цинкування відрізняються, результат нанесення шару цинку також різний. Деякі методи створюють тонкий цинковий шар із явними прогалинами, які згодом зазнають корозійної дії. Інші забезпечують щільний та однорідний цинковий шар. При виготовленні євроштакетника важливо використовувати профілі з якісним оцинкуванням та обов'язково перевіряти цілісність цинкового шару на наявність дефектів та прогалин.

Найефективнішим вважається спосіб гарячого цинкування. Метал, оброблений таким чином, служить на 65 років довше у промисловому середовищі, на 120 років — за містом.

Другим бар'єром для корозії стає полімерна порошкова фарба. Вона буває різних кольорів (вибирається на панелі RAL), а також може мати незвичайну текстуру, наприклад, під дерево для тих, хто любить таке оздоблення. Фарба наноситься на поверхню металу, а потім металеві вироби вирушають у камеру полімеризації.

У камері під впливом певної температури частинки полімерів, що містяться в фарбі, розплавляються та утворюють міцне та однорідне захисне покриття, яке стійке до впливу природних факторів та механічних пошкоджень, не боїться вологи, не вигоряє, довго зберігає первісний вигляд.

Вартість секції металевого паркану 2000х500 мм вище, ніж у дерев'яної або пластикової огорожі. Вища ціна цілком виправдана тривалим терміном служби без необхідності постійного обслуговування.

Який штакетний паркан вибрати. Підсумки

Незважаючи на те, що дерев'яні та пластикові моделі парканів залишаються затребуваними, металеві євроштакетники заслужено утримують перше місце за довговічністю, оптимальною вартістю та простотою експлуатації. Завдяки сучасним технологіям захисту металу від корозії більше не потрібно витрачати час та фінансові кошти на боротьбу з іржею та підтримання металевої огорожі у належному стані.

Крім того, різноманітність кольорів та дизайнів євроштакетника з металу дозволяє вибрати саме ту огорожу, яка ідеально впишеться в екстер'єр і радуватиме око своїм привабливим зовнішнім виглядом довгі роки.

При виборі декоративного металевого євроштакетника використовуйте такі принципи:

  • Для палісадника, огорожі клумб та інших садових зон вибирайте білий колір, який ідеально поєднується із зеленню, яскравими квітами та плодами. Контраст привертатиме увагу перехожих та викликатиме естетичне задоволення.
  • Якщо хочете зробити огорожу непомітною, вибирайте зелений колір. Воно зіллється з навколишньою зеленню і стане майже невиразним.
  • Можна вибрати колір, який відповідає забарвленню фасаду вашого будинку. Так огорожа стане доповненням та завершальним акцентом екстер'єру домобудівництва.

Пам'ятайте, що якісно виготовлений євроштакетник з правильною установкою з дотриманням усіх вимог та нормативів прослужить десятки років без обслуговування та ремонту, тому його недешева вартість цілком окупиться надійністю конструкції та тривалим періодом експлуатації.

Замовляти металевий паркан зі штакетин краще у перевіреної компанії зі стійкою репутацією, яка пропонує послуги під ключ. Зверніться до «Ворота центр» з Києва — до лідера в Україні з виготовлення та монтажу високоякісних металевих огорож та воріт. Менеджери компанії допоможуть підібрати оптимальне рішення для вашого будинку з урахуванням побажань та особливостей.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія