Ворота в приватному будинку несуть декілька функцій. Перш за все захисна - це перша лінія оборони як від небажаних поглядів, так і прямих зазіхань на ваше майно. Якісні ворота оберігають двір від негативних впливів зовнішнього середовища. Естетика і стилістика виконання теж важливі - ворота повинні гармонічно входити в загальний архітектурний ансамбль садиби. Ну і звичайно зручність - воротами повинно бути комфортно користуватися. Спробуємо розібратися які вони бувают та що краще вибрати.

Плануваннямісця для воріт

Вибирати конкретний тип воріт для приватного будинку на початку можна виходячи з умов:

У вас новобуд - значить запланувати місце під ворота і визначитися з їх типом можна на етапі планування. Ідеальний варіант. Тут у майбутнього власника вільні руки - визначайте, де будинок, де стоянка або гараж, і з огляду на габарити вирішуйте, які ворота більше підходять. На жаль, багато майбутніх власників приватних будинків згадують про воротах вже після того, як багато що сплановано і навіть побудовано. Доводиться пристосовуватись, переробляти та йти на компроміси. Наприклад кабелі для автоматики краще прокласти під землею заздалегідь, при прокладанні комунікацій. Купівля житла на вторинному ринку. Цей зустрічається варіант зустрічається частіше, будинок купується вже на спланованній і забудованій ділянці, з урахуванням розмірів і факторів зовнішньої вулиці. В такому випадку метри і розміри не завжди дають можливість реалізувати свої архітектурно-воротні фантазії. Особливо коли будівлі не нові, і беручись за ремонт і облаштування новопридбаного господарства доводиться враховувати багато факторів при виборі нових воріт. Але і тут все можна перемогти.

Саме через наявність або відсутність місця ми і будемо вибирати той чи інший тип воріт.

Ворота КСС (звари сам)

Типи воріт, їх плюси і мінуси

Є відкритий і критий заїзд на ділянку. Перший - найпоширеніший, другий зустрічається рідше, але іноді є потреба саме в такому варіанті заїзду - наприклад склад, територія, що пильно охороняється або особливості місцевого рельєфу.

Розпашні ворота

Напевно найдавніший тип. Складаються з двох, рідко з однієї стулки. При виборі такого типу воріт необхідно враховувати наявність вільного простору в тому напрямку, куди ви плануєте їх відчиняти. Можна використовувати як в вручну, так і в оснастити автоматикою.

Плюси розпашних воріт:

  • Простота і надійність конструкції.
  • Легкість встановлення.
  • Мінімальний рівень обслуговування механізму.
  • Невелика ціна.

Мінуси розпашних воріт:

  • Необхідна наявність місця для розорювання воріт. Якщо всередину - зменшують корисну площу ділянки. Назовні - теж є питання, щодо зручності та безпеки.
  • При установці автоматики необхідно оснащувати приводом кожну стулку. Тобто вартість.
  • Чутливість до снігу взимку - може завіяти.
  • В ручному режимі не дуже зручно користуватись - бігати за однією і за іншою стулкою при сильному вітрі задоволення так собі, інколи й небезпечне.

Розпашні ворота можна оснастити вбудованою хвірткою, але користуватися нею буде не дуже зручно. Як правило, між стулками і землею у розпашних воріт повинен бути зазор, хоча б 10 см, отже, нижній рівень хвіртки буде ще вище, і доведеться високо піднімати ноги.

Відкатні ворота

З назви можна зрозуміти, що ворота являють собою полотно, яке відкочується (від'їжджає) вбік. Переважають одностулкові моделі, хоча зустрічаються і такі, що складаються з двох полотен - для промислових об'єктів, складів і інших широких вїздів. Використовувати в ручному варіанті можна, але набагато зручніше оснастити їх автоматикою

Плюси відкатних воріт:

  • Не вимагають вільного простору спереду або позаду воріт.
  • Набагато менше залежать від опадів, менше завіює снігом
  • Одна стулка - один привід автоматики. Економія!
  • Висока безпека для авто і оточуючих, коли ворота оснащені датчиками.
  • Якщо немає можливості побудувати повноцінну хвіртку, а користуватися вбудованою в полотно воріт незручно, то при оснащенні автоматичним приводом можна використовувати відповідний режим "Хвіртка".
  • При належному догляді за механізмами і автоматикою прослужать дуже довго. Стійкі до атмосферних опадів та температурного впливу.
  • Міцні та досить антивандальні.

Мінуси відкатних воріт:

  • Ціна. Як за самі ворота так і за витрати по монтажу та налаштування.
  • Відкатні ворота вимагають більш міцного фундаменту в місцях їх монтування.
  • Механізми - каретки з роликами і інші складові - вимагають хоч і мінімального, але все ж таки догляду.

Все що потрібно для встановлення воріт - це наявність місця з того боку, куди і буде відкочуватися полотно. І хороший фундамент. Установку даного типу воріт краще планувати заздалегідь, при проектуванні майбутньої ділянки і всього комплексу огорожі.

Рулонні, секційні, підйомно-поворотні і складчасті ворота

Коротко пробіжимося. Дані ворота досить рідко зустрічаються в якості зовнішніх. Частіше їх встановлюють в гаражі, паркінги, складські приміщення та виробничі об'єкти. Перш за все це пов'язано з тим, що перші три типи воріт вимагають верхнього кріплення, і використовуються при т.зв. критому заїзді. Воротне полотно, байдуже якої воно конструкції, в таких типах воріт при відкриванні рухається нагору.

Складчасті ворота - свого роду гібрид роспашних і відкатних, вони вимагають мало місця для функціонування, але в якості зовнішніх мають один недолік - наявність направляючого паза на землі, по якому і рухається конструкція, стулок що складаються. Неважко здогадатися, що цей паз буде замітати піском, снігом або брудом, що може виводити механізм з ладу. Хоча як для гаража, де важливо заощадити місце вони досить непогані.

Матеріал воріт

Тут однозначної відповіді немає. Каркас рами і стулок може бути алюмінієвий - дорого, або сталевий - дешевше. Тут вже вибирайте під свій гаманець і потреби. В абсолютній більшості все таки вибирають сталь - міцніше, довговічніше, більш зручна в роботі (її можна нормально варити!) І дешевше.

Полотно - то, чим зашиваються ворота. Це питання не стільки з інженерних сфер, скільки з дизайнерсько-естетичних. Коротко кажучи - чим подобається тим і зашивають - основне фізичне навантаження все одно несе рама. Найпоширеніший матеріал - профільований лист. Якщо у вас полотно паркану зроблено з красивого дерев'яного штахетнику - то для збереження стилістики таким же деревом буде логічно обшити і ворота. Загальна ідея така - підбирайте так, щоб було гарно, гармоніювало з парканом, будинком і оточенням.

Що враховуємо при виборі?

Вибирайте місце де будуть знаходитися ворота. Визначте ширину, достатню для легкого в'їзду і виїзду ТЗ.

Не забудьте про хвіртку. Краще вужчі ворота, але окрема повноцінна хвіртка.

Є можливість виділити місце для відкатних воріт вздовж паркану - відмінно. Немає - наприклад вузька ділянка або є прибудови вздовж паркану - плануйте розпашні.

До розпашних воріт головна вимога - наявність місця для стулок. Так, щоб не заважали як всередині ділянки, так і зовні.

Безпека себе, близьких, дітей і домашніх тварин - перше про що варто враховувати, вибираючи тип воріт і місце для них.

Завжди плануйте бюджет. Немає зараз коштів на автоматику - не важливо, виберіть ворота, на які її можна встановити привід в майбутньому. І так - сам привід - це не вся стаття витрат, необхідні датчики, кабелю, сигналізатори.

Щодо кабелів - розумно прокласти їх заздалегідь при заливці фундаменту майбутнього в'їзду, щоб потім не довбати бетон та заливати заново. Гарне і розумна планування заощадить сили і кошти в майбутньому. Не бійтеся консультуватися з фахівцями з встановлення воріт, навіть якщо ви самі їх будете збирати та встановлювати. Особливо це стосується налаштування самих воріт і автоматики.

І головне - не економте на ключових елементах воріт, на які приходиться навантаження, і які підлягають зносу. Потім вийде дорожче.

Поставити ворота - це не все!

Ворота, не важливо якого вони типу - це механізм, який вимагає обслуговування в процесі своєї експлуатації. Це не складно - потрібно інколи змащувати, якщо є необхідність - підтягувати, стежити за певними вузлами, дотримуватися інструкції по експлуатації воріт і автоматики. Можна самому, або викликати фахівця. Правильно обслужених ворота легко прослужать свій гарантійний термін і навіть довше.

Сподіваюся щось з цього буде вам корисним. Якщо ж є питання - наші консультанти завжди готові відповісти на них.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія