Будь-яка присадибна ділянка потребує огорожі. Вона необхідна не тільки для позначення її меж, а й для забезпечення безпеки прибудинкової території. Важливим елементом огорожі є в'їзна група. Вона покликана підкреслити особливість простору, а також смак власника. Наразі виробники в'їзних груп для огорожі пропонують кілька їхніх типів, але найпоширенішими є ворота відкатні та розпашні.

За умови грамотного виготовлення і монтажу той і інший тип в'їзної групи має стильний і презентабельний вигляд, хоча кожна з них має різну конструкцію, свої особливості та переваги. Щоб зробити оптимальний у кожному конкретному випадку вибір виду воріт, спершу слід розібратися у всіх параметрах, притаманних кожному типу в'їзної групи.

Відкатні ворота: особливості експлуатації

Такий тип в'їзних конструкцій являє собою стулку у вигляді обшитого алюмінієвими панелями або профільованим листом каркаса з металопрофілю. Вона відкривається не назовні або всередину двору, а вздовж паркану, тобто в бік. Рух стулці забезпечує встановлена в нижній частині проїзду напрямна, облаштована пазом. По ньому рухається стулка, закріплена на роликах або опорних візках. Пересуваючись у той чи інший бік, полотно закриває або відкриває отвір.

Розпашні ворота: механізм і принцип роботи

Розпашний тип в'їзної групи є класикою воріт. Вони з'явилися одразу, щойно було сконструйовано рухомі петлі. Зазвичай розпашні ворота складаються з двох стулок, кожна з яких навішується на прикріплені до опорних стовпів петлі. Механізм роботи воріт дуже простий: під час їхнього відкривання або закривання стулки просто повертаються на петлях. Залежно від місця розташування петель ворота відчиняються всередину або назовні.

Плюси та мінуси відкатних і розпашних воріт

В'їзні групи розпашного і відкатного типу мають свої особливості, наділені низкою переваг. Але, як і будь-яка інша конструкція, відкатні та розпашні ворота не позбавлені й деяких недоліків. Спочатку розберемося з відкатними виробами. Оскільки їхня конструкція передбачає зрушення полотна вбік, ворота відкатного типу:

  • не потребують наявності вільного місця всередині або зовні двору;
  • безперешкодно функціонують без розчищення снігу навіть після сильного снігопаду;
  • стійкі до великих вітрових навантажень.

Відкатні ворота не втрачають свою функціональність і привабливість зовнішнього вигляду, стійкі до корозії протягом тривалого терміну експлуатації завдяки якісним матеріалам виготовлення. Такі конструкції можна використовувати вручну або оснастити їх автоматикою. Причому її вартість значно нижча, ніж у випадку з розпашними воротами.

До недоліків такого способу обладнання в'їзду/виїзду належить необхідність:

  • для монтажу мати міцний фундамент із бетону;
  • для експлуатації встановити додаткову консольну фурнітуру;
  • мати для стулки, що виїжджає, вільний простір уздовж огорожі.

Але ці мінуси не йдуть у жодне порівняння з наявністю великої кількості плюсів відкатних воріт, які не виходять з ладу навіть у разі тривалої відсутності їхньої експлуатації.

Визначаючись із перевагами розпашних воріт, насамперед слід відзначити простоту їхньої експлуатації та обслуговування. Такі конструкції не потребують придбання додаткових комплектуючих. До того ж:

  • ринок пропонує великий вибір різновидів конструкцій стулок і їх наповнення;
  • тип фундаменту огорожі не має жодного впливу на монтаж воріт;
  • вони можуть відкриватися всередину або назовні;
  • вартість виробів набагато доступніша, ніж їхніх відкатних аналогів;
  • відкривання і закривання розпашних, як і відкатних, воріт можна автоматизувати.

Як негативний бік медалі розпашних конструкцій можна відзначити:

  • необхідність у наявності додаткового простору для того, щоб відкрити ворота;
  • слабкий опір сильному вітру, що може призвести до неконтрольованого закривання або відкривання стулок;
  • необхідність розчищати сніг після сильного снігопаду, щоб мати можливість відкрити ворота.

Цей список мінусів розпашних конструкцій можна доповнити тим, що їхня автоматизація коштує досить дорого.

За якими критеріями вибирати ворота?

Насамперед необхідно визначитися з видом воріт. Їхній оптимальний варіант залежить від майбутнього місця розташування. Наприклад, відразу треба виключити використання розпашних воріт у регіонах із сильним вітровим навантаженням. Не підійде така конструкція і в разі невеликої відстані до будівель у дворі або до проїжджої частини дороги. А відкатний варіант виробів неможливо використовувати за відсутності достатнього місця для стулки вздовж паркану. Якщо експлуатаційна зона відповідає характеристикам обох конструкцій, до них додаються такі вимоги:

  1. Стулки воріт мають зачинятися і відчинятися за мінімальних зусиль. З такою роботою має легко справлятися одна людина.
  2. Конструкція не повинна становити потенційну небезпеку. Тут мається на увазі неможливість мимовільного відкривання або закривання воріт, несанкціонованого проникнення на територію. Для цього виріб має бути забезпечений замком і засувкою. Додатковими факторами захисту повинні виступати матеріали виготовлення і габарити воріт.
  3. Стулки повинні мати невелику вагу, але водночас вирізнятися високим рівнем міцності, стійкості до корозії та зовнішніх впливів. 

Це забезпечить:

  • легкість відкривання/закривання;
  • зниження навантажень на напрямні або петлі, а отже, і захист від деформації або перекосу;
  • максимальне продовження терміну експлуатації воріт у будь-яких кліматичних умовах.

Зважати під час вибору воріт слід також і на її зовнішній вигляд, простоту догляду. До того ж слід обирати ворота, конструкція яких дає змогу їхню оптимізацію шляхом монтажу системи автоматичного відкривання за допомогою додаткового обладнання.

Автоматичними воротами називають відкатні або орні конструкції з електричними пристроями, які дають змогу керувати ними, тобто відчиняти та зачиняти, не докладаючи фізичних зусиль. Хоча для кожного типу воріт використовують різні види автоматичних приводів, у будь-якому разі керування автоматикою реалізується за допомогою:

  • кнопки, встановленої на опорному стовпі або в будинку;
  • пульта дистанційного керування, який зазвичай зберігається разом із ключами від автомобіля (наприклад, на брелоку);
  • датчика руху.

Найчастіше автоматика для управління в'їзними групами сьогодні реалізується за комбінованою схемою. Важливим критерієм, який слід враховувати під час вибору воріт, є їхній виробник. На українському ринку відкатних і розпашних воріт популярністю користується продукція компанії Ворота Центр Україна. Ми - єдина компанія в нашій країні, яка має Сертифікат ISO 9001, що є підтвердженням відповідності якості наших виробів міжнародним стандартам.

Висновки: які ворота вибрати - відкатного або розпашного типу

Однозначної відповіді на це питання немає. Обидва варіанти мають цілу низку незаперечних переваг. Враховувати під час вибору слід особливості та місцезнаходження ділянки, на якій передбачається встановлення воріт, умови їхньої експлуатації. Також важливе значення має бюджет, що виділяється на придбання цієї конструкції. З урахуванням всієї наведеної вище інформації тільки сам майбутній власник зможе вибрати оптимальний для себе варіант в'їзної групи на територію своєї ділянки.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія