Металеві ворота потребують обов'язкового фарбування лакофарбовими матеріалами. Фарбування — один із перевірених та ефективних способів захисту металу від корозії. Від якості фарбування залежить не тільки естетика та привабливість, а й довговічність воріт із металу. Давайте розглянемо, як підготуватися до фарбування, які матеріали та інструменти підібрати, як дотримуватися технології, щоб досягти кращого результату.

Підготовчі роботи — правильна основа для фарбування воріт

Перш ніж наносити фарбу на поверхню полотна воріт, необхідно провести підготовчі роботи:

  • механічне очищення металу від іржі;
  • знежирення за допомогою розчинника або спеціальних засобів;
  • нанесення ґрунтовки.

Ці маніпуляції слід провести до того, як працювати зі зварюванням. Якщо цього не зробити, то після першого дощу зі зварних швів потягнуться іржаві патьоки, які порушать естетику.

Деякі майстри використовують автомобільну шпаклівку по металу або герметики для покриття зварного шва, але цей метод не є ефективним, а також потребує чималих грошей. При високій вологості, дії різних температур, сонячного випромінювання шпаклівка або герметик починає поступово відшаровуватися, оголюючи зварний шов, особливо схильний до корозії.

Способи нанесення ґрунтовки та фарби на ворота

Фарбу та ґрунтовку можна нанести різними інструментами:

  • пензлем;
  • валиком;
  • обидва інструменти одночасно;
  • пульверизатор.

Використання кожного виду інструментів має свої особливості, які розглянемо нижче.

Фарбування воріт пензлем

Пензель — найдоступніший і найпоширеніший малярський інструмент. Напевно, не знайдеться жодної людини, яка хоча б раз у житті не користувалася пензлем. Наносити нею фарбу легко та зручно — кисть дуже маневрена, здатна проникати в кути та нерівності, чого інші інструменти не можуть. Але є в неї недолік: хоч би якою м'якою була щетина, на поверхні залишаються розлучення та смуги.

Забарвлення воріт валиком

Якщо потрібно пофарбувати поверхню великої площі, без валика не обійтись. Цим інструментом легко користуватися, він не залишає розлучень, рівномірно фарбує зазначене місце. Існують різні види валиків для різних поверхонь та лакофарбових матеріалів — можна підібрати відповідний екземпляр. Також для валиків виготовляють ручки різної довжини, у тому числі з телескопічним ефектом для фарбування стель та високих стін. Нестача валика — неможливість нанесення фарби або ґрунтовки у важкодоступних та вузьких місцях. Нерівності також залишаться непрофарбованими.

Комбінований метод фарбування воріт

Цей спосіб активно використовується при фарбуванні відкатних воріт, оскільки використання двох видів інструментів допомагає вбити двох зайців одночасно: валиком швидко покрити великі площі полотна, а пензлем нанести фарбу на важкодоступні місця, щілини та шви.

Фарбування воріт пульверизатором

Окрім кистей та валиків при фарбуванні використовують професійний інструмент — пульверизатор чи пневмокомпресор. Це досить дороге обладнання, яке по кишені не кожному, тому найчастіше ним користуються професійні маляри.

Щоб ефективно використовувати пневмокомпресор, необхідно виконати такі вимоги:

  • вибрати фарбу певної в'язкості;
  • відрегулювати тиск повітря до необхідних параметрів;
  • налаштувати пістолет строго за інструкцією;
  • розпорошувати фарбу тонким шаром, щоб уникнути потік.

За допомогою пульверизатора можна швидко виконати роботу, не залишаючи розлучень та потік. Щоб користуватися таким інструментом, потрібні певні навички, новачок може не впоратися. Якщо таких навичок немає, можна пофарбувати ворота традиційними пензликами та валиками.

Важливе про ґрунтування для воріт

Фарбу зазвичай вибирають ретельно, а ось купувати ґрунтовку не вважають за необхідність. Даремно, тому що грунт допомагає зв'язати поверхню, що фарбується, з шаром фарби. Грунт збільшує адгезію, завдяки чому фарба надійно тримається, не пузириться і не облазить.

Ця якість особливо важлива для металевих воріт, які піддаються корозії. Фарбування захищає від іржі, а надійність захисту залежить від того, наскільки якісно було фарбування.

Зазвичай для ґрунтування використовують ґрунт ГФ-021. Він має такі характеристики:

  • алкідна основа;
  • підходить для чорних металів;
  • стійкий до корозії;
  • не сумісний із оцинкованим покриттям.

Для оцинкованих поверхонь потрібен спеціальний ґрунт для кольорових металів. Він коштує дорожче, але, якщо його проігнорувати, фарба довго не протримається. Якщо вам не хочеться витрачатися на покупку ґрунтовки, можна вибрати спеціальну фарбу, до складу якої вже входить ґрунт. Таку фарбу можна відразу наносити на необроблені металеві поверхні, вона добре триматиметься, виконуючи свою захисну та естетичну функції.

Вибір фарби для воріт

На ринку широко представлені імпортні та українські емалі по металу для захисту від корозії. Найчастіше вони мають алкідну основу, але є окремі імпортні продукти, які розбавляються водою.

Однією з найпопулярніших емалей для металу є ПФ-115. Вона недорога і швидко сохне, її купують досить часто для фарбування не лише металу, а й інших матеріалів. Якість її покриття програє імпортним аналогам та деяким українським брендам. Серед надійніших емалей краще вибрати продукцію Alpina або Tikkurila. Також добре зарекомендувала себе фарба Hammerite. Вона коштує дорого, але якість і кінцевий результат вищі за всі похвали.

Хорошого естетичного ефекту можна досягти за допомогою молоткової фарби. До її складу сходить скло, алюмінієва пудра, синтетичні смоли, розчинники, каучуки та силікони. Якщо нанести таку фарбу на поверхню, можна побачити цікавий оптичний ефект: візуальне покриття схоже на карбування з вибоїнами та опуклостями, начебто по ній били молотком.

Наносити таку фарбу простіше валиком та пензлем, виконати роботу пульверизатором буде неможливо. Ворота, пофарбовані подібним способом, виглядатимуть ефектно, привертатимуть увагу.

Яку б фарбу ви не вибрали, необхідно потурбуватися про відповідний розчинник. Найкраще використовувати той, який рекомендує виробник фарби. Якщо вибрати неправильний розчинник, фарба може згорнутися і стати непридатною.

Як правильно пофарбувати ворота. Підсумки

Розглянемо, як виконувати процедуру фарбування металевих воріт поетапно:

  1. Зачистити зварні шви з особливою ретельністю, видалити іржу та окалину;
  2. Знежирити все полотно за допомогою спеціального засобу — антисиликон або використовувати для цієї мети розчинник.
  3. Виконати ґрунтування поверхонь полотна (можна обмежитися тільки ґрунтуванням зварних швів, але для кращого результату рекомендується покрити ґрунтом все полотно).
  4. Дочекатись застигання ґрунтовки. Час зазвичай показує виробник на упаковці. У середньому цей процес займає добу і залежить від типу ґрунтовки, використовуваного розчинника, погодних умов.
  5. За допомогою малярного інструменту нанести перший шар фарби.
  6. Дочекати висихання шару.
  7. Нанести другий шар поверх висохлого першого. Мінімум два шари фарби забезпечують надійний захист від згубної дії корозії. За бажання можна зробити більше шарів.
  8. Дочекатися повного висихання покриття.

Тільки після остаточного висихання фарби на полотні воріт можна приступати до їх зашивки, встановлення замків та інших етапів виготовлення.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія