Плануючи встановлення воріт на подвір'я, як і в гараж, слід визначитися не тільки з їхнім типом, а й способом управління ними. Грамотний вибір стане запорукою максимально комфортного користування конструкцією, а в майбутньому не доведеться щось переробляти та переробляти. За загальною класифікацією способів відкривання в'їзних конструкцій вони поділяються на механічний (ручний) і автоматичний. Перший передбачає використання фізичних зусиль людини, а другий - автоматики (приводу) для воріт.

Ручне керування

Механічний варіант, незалежно від того, чи йдеться про відкатні, розсувні або секційні в'їзні групи на закриту територію або в гараж, передбачає, як уже зазначалося вище, застосування фізичних сил користувача. Ручний спосіб управління воротами не можна назвати найзручнішим навіть з урахуванням того, що вони забезпечені механічними елементами, які допомагають дещо компенсувати зусилля людини. До них можна віднести:

  • петлі для розпашних стулок;
  • фурнітуру у вигляді роликових опор, направляючої балки тощо для відкатних пристроїв;
  • троси та пружинно-інерційні механізми для підйомних пристроїв.

Усі ці механізми належать до категорії допоміжних. Однаково піднімати, опускати, відкочувати або відчиняти ворота доведеться вручну. А якщо ще й монтаж конструкцій здійснено не зовсім правильно, зусилля для управління ними доведеться значно збільшувати. Неприємним моментом може також стати поява скрипу та інших неприємних звуків під час відчинення або зачинення в'їзних систем.

Перевагою воріт, що керуються вручну, перед конструкціями, всі дії з якими здійснюються автоматично, безперечно є менша вартість виробництва і монтажу в'їзних груп. Для механічних воріт немає потреби в придбанні додаткових елементів:

  • електроприводу;
  • сигнальної лампи;
  • датчика безпеки тощо.

До того ж для їхнього монтажу знадобиться значно менше часу, оскільки нема потреби в установці додаткового обладнання, проведенні розводки електрокабелів, незалежно від того, йдеться про автоматику (привід) для відкатних воріт або для конструкцій іншого типу.

Ключ і замок

Для гарантування безпеки воріт, запобігання мимовільному відчиненню/зачиненню, запобігання доступу сторонніх осіб на територію подвір'я або в приміщення гаража недостатньо їх просто зачинити. Конструкція ще потребує пристроїв, що забезпечують її фіксацію в зачиненому стані та захист від злому. Таким пристосуванням є замок. У розпашному варіанті воріт він служить для:

  • запобігання несанкціонованому проникненню "непроханих гостей" на територію двору або гаража;
  • більш щільного закривання стулок;
  • утримання полотен у закритому стані навіть у разі серйозного вітрового навантаження.

Замки, що використовуються для цих цілей, за способом монтажу поділяються на накладні та врізні, а за принципом функціонування - на механічні та електрозамки. Останні, своєю чергою, діляться на електромеханічні, електромагнітні та електроригельні.

Накладними називають замикальні пристрої, що кріпляться до поверхні стулки, а врізними - встановлюються всередину її. Пристосування накладного типу зазвичай використовують для розпашних воріт. Вони можуть монтуватися горизонтально і вертикально. Горизонтальний вид замків служить для безпосереднього з'єднання стулок. А при вертикальному встановленні одне полотно притискає друге до упору. Змонтований на ньому замок замикає кронштейн. Врізні пристосування можуть бути доповнені:

  • серцевинами із замковою щілиною (з однією або двома сторонами);
  • ручкою для зручності використання.

Врізний вид замка використовують переважно для облаштування хвірток, а не воріт. Механічні замки замикають і відмикають ключем. Доповненням до системи може бути поворотне руків'я, що встановлюється на серцевині пристосування з внутрішньої сторони, або кнопка відкривання. Замки механічного типу не можна розблокувати дистанційно, оскільки на них неможливо встановити приводи. Автоматичні системи сумісні з електрозамками. Вони живляться від мережі або автономного джерела енергії.

Гібридом механічних і електричних є електромеханічні моделі. Їх керування здійснюється за допомогою котушки змінного струму напругою 12 В і частотою 50 Гц. Вона знаходиться всередині корпусу пристрою. Якщо з якоїсь причини зникло електроживлення, розблокування електромеханічного замка може здійснюватися:

  • за допомогою звичайного ключа, що входить до комплекту системи;
  • кнопкою відкривання, встановленою з внутрішньої сторони (якщо в моделі передбачено її наявність).

Якщо кнопку поєднано з приводами керування, вона ще й керує блоком автоматики (тобто немає потреби окремо подавати команду на відчинення/зачинення воріт). Відкривати ворота дистанційно можна і в разі встановлення на них електроригельних замків. Вони являють собою різновид електромеханічних запірних пристроїв, доповнених компактним електромотором для управління ригелем. Виробники пропонують, в основному, врізні моделі для монтажу всередині приміщень. Але є також і накладні пристосування, забезпечені спеціальним коробом.

Зручним в експлуатації, надійним і компактним замикаючим пристроєм є електромагнітний замок. Він вирізняється простотою конструкції та тривалістю періоду експлуатації. Принцип функціонування пристроїв електромагнітного типу полягає в такому: на двері встановлюється спеціальна відповідна планка з електромагнітом. При подачі на нього струму двері замикаються. Відкрити їх можна за допомогою електронного ключа або сигналу з домофона, які відключають магніт.

Поширені способи керування воротами з телефону

Деякий час тому можливість керувати вхідними групами за допомогою пульта була чимось на зразок екзотики. Але сьогодні багатьох і цей варіант перестав задовольняти. Сьогодні навчилися віддавати команди ворітної автоматики через смартфон. Робиться це одним із таких способів:

  • з використанням GSM-модуля;
  • через технологію бездротового зв'язку Bluetooth;
  • через Інтернет (Wi-Fi).

Кожен із них має свої особливості, плюси та мінуси. Але, без сумнівів, усі перераховані способи є кроком вперед у плані розвитку технологій та їхньої прикладної функції.

Дистанційне керування воротами

Однією з умов можливості керувати в'їзними групами на відстані є їхня автоматизація, тобто облаштування воріт двигуном і спеціальним пристроєм (або системою), який має можливість надсилати на блок керування приводом спеціальний сигнал. Програмування автоматики дає змогу налаштувати різні функції.

На відміну від пристосувань для відчинення/зачинення воріт, які потребують безпосереднього контакту (наприклад, використання кнопки на посту охорони, кнопкової клавіатури, ключа-вимикача тощо), дистанційне керування здійснюється на відстані від об'єкта через подавання команд із пульта ДК або смартфона.

Відкривання за допомогою GSM-модуля

Хоча на сьогодні найпоширенішим способом подачі команд ворітної автоматики на відстані залишається надсилання сигналу з пульта дистанційного керування, дедалі більшої популярності набуває альтернативна система з тією ж функцією - GSM-модуль. Він позиціонується як контролер, під'єднаний до блоку керування, що надає можливість відчиняти та зачиняти в'їзні конструкції зі смартфона.

Принцип дії GSM-модуля полягає в такому. До електронної плати автоматики, якою облаштовані ворота, під'єднується спеціальний пристрій, що виконує функцію модема або мобільника. Він використовує для зв'язку з іншими пристроями мережею бездротовий стандарт цифрового мобільного зв'язку Groupe Special Mobile (GSM).

Аналогічно стільниковій мережі девайс має власну SIM-карту будь-якого оператора мобільного зв'язку і свій номер телефону, на який можна телефонувати з будь-якого смартфона. У пам'ять карти вносяться всі номери телефонів тих користувачів, які мають доступ до управління цією в'їзною групою. Прийнявши сигнал виклику, контролер ідентифікує вхідний номер телефону, звіряє його з раніше внесеними в пам'ять номерами. Якщо він там є, автоматика відчиняє ворота. У разі відсутності в пам'яті вхідного номера дзвінок просто скидається. 

Для самостійного закривання полотна програмується певний відрізок часу. Після його закінчення стулки в'їзної групи щільно закриваються без будь-яких додаткових команд.

Для забезпечення безпеки в системі використовуються спеціальні фотоелементи, що дають змогу виявити перешкоди на шляху руху полотна, якщо такі є. Такі датчики безпеки є обов'язковим компонентом системи. Їхня відсутність значно підвищує ризик вчинення шкоди автомобіля, травмування людей або тварин у процесі автоматичного закривання стулок. Якщо користувач не хоче "дзвонити" воротам перед виїздом з території, є можливість під'єднати до електронної плати приводу клавішний вимикач.

Крім того, що використання GSM-модуля зручне у використанні та не потребує встановлення на телефоні спеціального додатка, воно ще дає чималу матеріальну вигоду порівняно з використанням пульта ДК. Адже останній треба купувати кожному користувачеві. У випадку з GSM-модулем для обслуговування всіх користувачів достатньо одного девайса. Така система дистанційного керування в'їзними групами має й інші переваги, включно з можливістю:

  • миттєво блокувати доступ конкретним особам;
  • вносити в базу нові або видаляти з неї наявні дані користувачів;
  • не купувати пульт ДК.

Якщо йдеться про доступ на територію промислового або комерційного підприємства, система з GSM-модулем дає змогу вести облік відвідувачів, які проїхали за певний період. Але є і два мінуси у використанні цього пристосування. По-перше, воно діє тільки за наявності стабільного GSM-покриття. По-друге, скористатися GSM-модулем не вдасться в разі відсутності грошей на рахунку.

Щоб керувати воротами дистанційно і моніторити їхній поточний стан через інтернет, Wi-Fi або Bluetooth, необхідно на смартфоні встановити спеціальний додаток. Керування в'їзною конструкцією через інтернет дає змогу відчиняти та зачиняти її через Bluetooth - на відстані близько 10 метрів, за допомогою Wi-Fi - у межах досяжності покриття роутера.

Пульт дистанційного керування

Попри винахід нових, більш технологічних способів дистанційного керування в'їзними групами на певну територію або в гараж, сьогодні відкривання/закривання воріт за допомогою пульта все ще залишається найпопулярнішим. Радіопульт має невеликі розміри, тому його можна носити навіть у кишені. Його можна використовувати як брелок для ключів від автомобіля або будинку.

Принцип здійснення дистанційного керування в'їзними воротами за допомогою пульта досить простий. З цього девайса відправляється закодований сигнал на автоматику, встановлену на воротах. Його приймає наявний у пристосуванні радіоприймач. Залежно від функцій, запрограмованих в автоматиці, полотно воріт може відкриватися:

  • відкриватися частково або повністю;
  • закриватися із затримкою або відразу.

Є моделі приводів з можливістю підключення до них інших пристроїв. Для цього додатковий пульт записується в пам'ять блоку управління. Сучасний ринок пропонує користувачам різні моделі радіопультів-передавачів, що відрізняються один від одного:

  • кількістю кнопок, кожна з яких або виконує тільки їй притаманну функцію, або відкриває різні ворота;
  • розмірами та зовнішнім виглядом, іншими особливостями.

Є пристосування з клавішею, що блокує автоматику від випадкового натискання на кнопку. Деякі виробники пропонують моделі радіобрелоків, сумісних тільки з певними типами автоматики на відкатні, секційні, ролетні або розпашні ворота.

Пульти можуть бути розраховані на різну кількість каналів. Скільки їх у цій моделі девайса, можна визначити за кількістю кнопок на ньому. На кожну кнопку прописується окрема система. Це можуть бути в'їзні групи будинку і в офісі, ворота в гараж, шлагбаум тощо. Найбільш затребуваними є дво- і чотириканальні пристрої. Навіть якщо радіопультом керується тільки одна система (наприклад, ворота у двір або в'їзна група в гараж), на вільні кнопки, які залишилися, можна записати команди на кшталт "відкрити ворота частково".

Таймер і програмування

Щоб блок керування автоматикою працював у потрібному режимі, необхідно встановити на ньому певні програми. Алгоритм програмування плати управління різний у різних моделей пристроїв, за допомогою яких здійснюється дистанційне керування воротами. Покрокова інструкція програмування вказана в технічній документації, що додається до приводу.

Крім базового функціоналу, однією з найважливіших корисних функцій пристроїв є можливість закриття в'їзної конструкції автоматично за таймером. Якщо активувати цю опцію, підняте полотно опуститься без додаткових команд через заданий проміжок часу.

Якісні моделі приводів відомих брендів для управління воротами різних типів представлені у великому асортименті за найкращою в країні ціною в інтернет-магазині компанії Ворота Центр Україна. Замовити їх з доставкою можна просто зараз на нашому сайті.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія