Огородження присадибних ділянок уже давно стало нормою. Для в'їзду на територію передбачені в'їзні групи, найпопулярнішими варіантами яких є відкатні та розпашні ворота. Управління їхніми стулками здійснюється вручну або автоматично. Відчиняти або відкочувати полотно таких конструкції для проходу пішоходів вручну незручно і досить виснажливо, адже вони являють собою досить великоваговий блок. А запускати щоразу двигун нераціонально.

Для цих цілей передбачені хвіртки. Функція цих конструктивних елементів полягає в безпечному пропуску людей у двір будинку. Використовують два варіанти дверей - врізні або у вигляді окремої конструкції. У другому випадку для виготовлення виробів використовується такий самий матеріал, як і для воріт. Окрема хвіртка має аналогічну воротам конфігурацію, може бути доповнена:

  • елементами декорування;
  • козирком;
  • поштовою скринькою.

Якщо дозволяють умови, перевагу слід надавати саме хвіртці, не вбудованій у полотно в'їзної групи. Вона не має жодних обмежень ні за шириною, ні за висотою. На відміну від вбудованих дверей, окрема хвіртка не має порога. Принцип вибору ширини окремої хвіртки дуже простий: через неї має вільно проходити людина з сумкою або відром води в кожній руці.

Плюси воріт із вбудованою хвірткою

Але як бути власникам приватного житлового будівництва у випадку з ділянкою невеликого розміру або з особливостями її рельєфу, що не дає змоги облаштувати хвіртку окремо? Єдиним виходом у такій ситуації є двері, вбудовані у ворота. Хоча такий варіант зазвичай є і вимушеним заходом, все ж вбудована в полотно воріт хвіртка має і свої позитивні моменти:

  • по-перше, компактність габаритів, що дає змогу заощадити корисну площу території двору;
  • по-друге, зниження витрат на облаштування (вбудована хвіртка обійдеться дешевше свого окремого аналога).

Під час монтажу вбудованої у ворота хвіртки слід мати на увазі, що прохід для пішоходів відіграє другорядну роль. Її необхідно монтувати таким чином, щоб вона не була перешкодою для відкочування або відкривання самих воріт.

Мінуси воріт із вбудованою хвірткою

Як недоліки дверцят, вбудованих у стулку в'їзної групи, можна назвати такі моменти:

  • наявність у хвіртки порога (без нього не можна обійтися, оскільки в іншому разі доведеться переривати несучу балку, порушуючи при цьому жорсткість конструкції);
  • ослаблення каркаса воріт (хвіртка є ґрунтовною конструкцією, яка порушує розподіл ребер жорсткості та баланс ваги);
  • збільшення ваги в'їзної групи внаслідок появи додаткових дверей.

Щоб не перешкоджати руху стулки воріт, під час їхнього відчинення хвіртка має бути обов'язково закрита. Є також деякі особливості облаштування воріт із вбудованими дверима захисними аксесуарами та приводами під час встановлення автоматики. Та й сама хвіртка такого типу обмежена по висоті несучою рамою воріт.

Відкатні ворота з вбудованою хвірткою: у чому складність монтажу

Функціонування в'їзної групи відкатного типу ґрунтується на принципі зрушення полотна вздовж лінії паркану в ліву або праву сторону. Його ковзання забезпечується роликовими коліщатками, що знаходяться на верхній або нижній рейці. Відкатні полотна повинні являти собою цілісний металевий каркас. І це при ширині стулки, яка становить близько 4-6 метрів. Якщо несучі нижні та/або верхні балки розірвати вбудованим у стулки блоком, ворота втратять стійкість і жорсткість, оскільки порушиться цілісність усієї конструкції.

Як уже було сказано вище, відкатні ворота з вбудованою в них хвірткою мають обмеження за висотою, що створює незручності людям високого зросту. Щоб пройти через такі двері, їм доведеться нагинатися. А наявність порога, висота якого зазвичай становить близько 150-300 мм, стане перешкодою для проїзду велосипеда або дитячого візка. Щоб їх провезти, доведеться відкривати ворота руками або за допомогою пульта. В останньому випадку необхідно буде активувати редуктор.

Враховувати слід і те, що відчинення хвіртки хоч назовні, хоч усередину створює певні складнощі для ходу полотна воріт. Щоб їх мінімізувати, слід врізати дверцята максимально близько до "противаги", тобто до сторони воріт, що знаходиться ближче до роликових опор. Щоб уникнути перешкод для відкату в'їзної групи, хвіртка має відчинятися в бік вільного ходу полотна. Те саме стосується і сторони навішування ручки та замка. Якщо це з якоїсь причини зробити неможливо, доведеться ручку робити натискною, ховаючи її в полотні хвіртки.

Є проблеми з обладнанням дверей у відкатних воротах, забезпечених автоматикою. Вбудована хвіртка в такій конструкції забезпечується для забезпечення безпеки датчиками руху або фотоелементами. Якщо дверцята відчинені, привід не спрацьовує. Щоб знизити навантаження на двері й у такий спосіб уникнути їхнього провисання, бажано в нижній частині воріт встановити пару роликових шарнірів. Такий захід допоможе мінімізувати тиск на хвіртку масивної стулки.

Розпашні ворота з вбудованою хвірткою: нюанси та специфіка монтажу

Стулки розпашного типу в'їзної групи можуть відчинятися або в бік вулиці, або у двір під кутом 900 . У такій конструкції несучими елементами є опори у вигляді стовпів, встановлених у вириті в землі ями та забетонованих. Хвіртку в розпашних воротах з ручним керуванням рекомендується встановлювати ближче до опорного стовпа таким чином, щоб вона не впиралася в опору під час відкривання.

Якщо в'їзна група розпашного типу облаштовується приводом дистанційного доступу, вбудовувати хвіртку в неї краще по центру полотна. Для зниження навантаження на ворота, яке може призвести до їхнього просідання, внизу дверей рекомендується встановити додаткову опору у вигляді роликових коліщаток. Перевагами дверей, врізаних у розпашні ворота, є:

  • відсутність порога, що означає відсутність складнощів для перевезення дитячого візка, велосипеда, будівельного або садового візка (якщо дозволяє ширина дверного отвору);
  • неможливість злому або зняття хвіртки зловмисником з петель, оскільки особливості монтажу елементів з'єднання і кріплення роблять їх недоступними із зовнішнього боку;
  • за необхідності відкрити ворота досить зафіксувати дверцята в закритому положенні, щоб ручка і замок не перешкоджали ходу стулки.

Для виготовлення каркаса в'їзних груп розпашного типу з вбудованою в них хвірткою використовується метал. Завдяки цьому забезпечується стійкість і жорсткість конструкції. Облицювання або заповнювач дверей вибирають такий самий, як і для воріт. Це можуть бути:

  • алюмінієвий профіль;
  • сендвіч-панелі;
  • пластиковий або кований декор тощо.

Якщо порівнювати складність монтажу хвіртки у відкатні та розпашні моделі воріт, у другому варіанті він набагато простіший.

Підіб'ємо підсумки

Якщо дозволяє площа в'їзду, краще вибрати під час його облаштування і відкатними, і розпашними воротами монтаж відокремленої хвіртки. У разі неможливості такого варіанту слід купувати ворота незалежно від їхнього типу з уже врізаними дверцятами. Обладнати хвірткою вже змонтовану в'їзну групу технічно складніше, а іноді й взагалі неможливо.

Щоб зробити правильний вибір і не нести додаткові матеріальні витрати на переобладнання, звертайтеся в компанію Ворота Центр Україна. Наші фахівці зможуть не тільки дати слушну пораду з урахуванням особливостей вашої ділянки, а й виготовити будь-який варіант воріт із вбудованою хвірткою. У найвищій якості виробу можете не сумніватися, оскільки Ворота Центр Україна є в нашій країні єдиною компанією, що має сертифікат ISO 9001.

                                                           

Автор огляду Бойченко Марія