Під час монтажу забору з профнастилу необхідно встановити міцні та надійні опори, які протистоятимуть вітровим та іншим навантаженням. Давайте розберемося, з яких матеріалів виготовляють стовпи, як їх правильно встановити та зміцнити, щоб паркан служив десятиліттями.
Які стовпи підійдуть для паркану з профнастилу?
В якості опори для забору з профнастила можна використовувати дерево, метал, блоки. Перший варіант не практичний, тому що деревина вимагає особливого догляду. Її потрібно регулярно фарбувати, обробляти антипіреновими засобами. Вона схильна до гниття, розвитку грибків і знищення комахами.
Скласти стовпи можна з блоків — це міцний та надійний варіант, проте для профнастилу не завжди виправданий. Легкі листи металу можна встановити на більш дешеві та прості у монтажі металеві стовпи.
З металевим профілем клопоту менше. Тому найчастіше для стовпів використовують металеву трубу круглого, квадратного або прямокутного перерізу. Метал більш довговічний, ніж дерево, а якщо його покрити цинком або порошковою полімерною фарбою для запобігання появі корозії, то прослужить ще довше.
При виборі труби враховують навантаження, які зазнаватиме опора. Зазвичай це вітрові навантаження та тиск ваги конструкції. Також слід врахувати, що в місці встановлення воріт та хвіртки стовпи мають бути міцнішими. Фахівці віддають перевагу квадратній або прямокутній трубі, оскільки до її рівної поверхні простіше і зручніше кріпити інші елементи огорожі.
Оптимально при високій парусності вибрати трубу розміром 60х30, 60х40, 60х60 мм та товщиною стінки 2 мм. Якщо у ваших краях часто бувають поривчасті вітри, вибирайте трубу з більшою міцністю:
- 80х80, 100х100, 120х120 мм;
- товщина стінки — 3 або 4 мм.
Для круглої труби параметри аналогічні — діаметр щонайменше 60 мм, товщина стінки 2 мм. Довжина труби вибирається залежно від висоти огорожі. Для двометрового паркану потрібна опора довжиною не менше 3000 мм.
Відстань між стовпами паркану з профнастилу
Будівництво паркану з профнастилу починають із розмітки місцевості. На місцях передбачуваної установки стовпів забивають кілочки, а між ними натягують шпагат. Кільцями позначають усі кути та повороти, місце встановлення воріт та хвіртки.
Зазвичай стовпи встановлюють на відстані 2 метри один від одного. Через високу парусність профнастилу, велику ймовірність відриву профлистів і перекосу огорожі рекомендується скоротити цю відстань.
Глибина стовпів для огорожі з профнастилу
Глибина занурення стовпів у землю залежить від висоти огорожі. Наприклад, для стандартного огородження висотою 2 метри глибина ями становить приблизно 1 метр без урахування того, пальовий або стрічковий тип фундаменту обраний як основа. Ями під опори розкопують за допомогою навісного бура або використовують лопату. Також можна придбати стовпи зі спеціальним наконечником для вкручування або забивання в землю.
Бетонування стовпів для забору з профнастилу
Як згадувалося вище, опори встановлюють у різний спосіб:
- Вгвинчення. Для цього використовуються стовпи зі спеціальним гвинтовим наконечником. Їх можна купити у готовому вигляді або приварити наконечник самостійно.
- Забивання. Найпростіший спосіб встановлення стовпів, але має свої недоліки. Якщо грунт не має достатньої щільності або часто розмивається дощовими та талими водами, є велика ймовірність, що така опора може якось завалитися. Також під час забивання труба може погнутися, що вплине на якість та міцність забору.
- Бетонування. Це найнадійніший варіант. Під кожну опору викопується яма завглибшки близько метра. На дно засипається гравій, пісок та щебінь. Труба встановлюється за рівнем, закладається битою цеглою, камінням, щебенем, піском приблизно до половини ями. Друга половина піддається бетонуванню (заливається цементно-піщаною сумішшю). Далі необхідно дочекатися застигання бетону мінімум 1-2 доби, а краще не менше тижня, і тільки після цього починати монтаж поперечних лагів та профнастилу, укладку блоків.
Після встановлення стовпа можна пофарбувати у відповідний нейтральний колір — це допоможе продовжити термін служби огорожі.
Автор огляду Бойченко Марія